Jak pielęgnować storczyki?
Storczyki są rośliną, którą obecnie można spotkać w praktycznie każdym domu. Jest to spowodowane ich pięknymi, bujnymi kwiatami, które można spotkać w przeróżnych kolorach. Ze względu na swój elegancki wygląd storczyki bardzo często dawane są w formie prezentu. Ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie, nie każdy wie w jaki sposób odpowiednio je pielęgnować, aby długo kwitły i pięknie rosły.
Jak podlewać storczyki?
Storczyki, jak każde rośliny doniczkowe potrzebują zapewnienia im optymalnych warunków. Pierwszym, ogromnie ważnym elementem pielęgnacji storczyków jest odpowiednie podlewanie i zraszanie. Wiele osób przesadza z ilością wody, przez co na powierzchni podłoża i doniczki rozwijają się grzyby, a roślina jest w słabej kondycji. Storczyk posiada mięsiste liście lub pseudobulwy, w których magazynowana jest woda.
Tę roślinę doniczkową powinno podlewać się niewielką ilością wody maksymalnie dwa razy w ciągu tygodnia. W gorącym okresie storczyki powinno się podlewać co 2-3 dni, natomiast w zimie tylko wtedy, kiedy podłoże będzie całkowicie suche. Podlewać należy miękką wodą o niskim poziomie zasolenia. Zraszanie storczyków powinno odbywać się w odpowiedni sposób. Nie należy pryskać wodą bezpośrednio na roślinę i liście, lecz nad nią.
Jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja storczyków?
Kolejnym parametrem, który pozwoli storczykowi dobrze się rozwijać jest odpowiednia temperatura. Jej wysokość należy dopasować do konkretnego gatunku storczyka:
- Coelogyne crista, Cymbidium, Odontoglossum crispum, Paphiopedilum insigne i Zygopetalum nie lubią upałów, idealna temperatura dla tych gatunków latem wynosi 16-20°C, natomiast zimą 14-16°C,
- Storczyki z rodzajów: Cattleya, Dendrobium, Epidendrum, Gongora, Laelia, Oncidium i Stanhopea, w lecie wymagają temperatury 18-25°C, a zimą 16-18°C,
- Storczyki gatunku Angraecum, Phalaenopsis, Vanda, część gatunków Paphiopedilum i Dendrobium lubią najwyższe temperatury. Potrzebują one 20-27°C w lecie i 20-25°C w zimie.
Ważne jest również odpowiednie nawożenie rośliny. Nie należy z tym przesadzać, nawóz dostarczany do storczyka powinien być bardzo mocno rozcieńczony. Kwiaty te najintensywniej rosną w okresie od kwietnia do września, i właśnie wtedy, co trzecie podlewanie należy je nawozić. Nawożenie bezpośrednio po posadzeniu ani poza okresem wzrostu nie jest dobrym pomysłem.
Także w krótsze bądź pochmurne dni nie warto nawozić storczyka, ponieważ przez ograniczoną możliwość fotosyntezy składniki odżywcze nie zostaną przez niego wykorzystane a nawóz wchłonie się w glebę co może skutkować jej nadmiernym zasoleniem. Warto również pamiętać, aby nie umieszczać doniczki ze storczykiem w miejscu gdzie wyczuwalny jest ruch powietrza.